< powrót

Nie żyje Elżbieta Chojnacka

data publikacji: 30.05.2017

W wieku 77 lat klawesynistka zmarła w Paryżu. Zrewolucjonizowała świat muzyki współczesnej

Zdjęcie przedstawia klawesynistkę Elżbietę Chojnacką grającą na instrumencie
Elżbieta Chojnacka na koncercie w latach 70., kadr z Youtube'a

Pisali dla niej utwory i z nią współpracowali najlepsi współcześni polscy kompozytorzy – Krzysztof Penderecki, Paweł Szymański czy Jerzy Kornowicz.

Urodziła się w 1939 roku, Studiowała w Warszawie i Paryżu. W 1968 r. wygrała międzynarodowy konkurs w Vercelli w kategorii klawesynu. Potem zamieszkała w Paryżu i tam właśnie rozpoczęła się jej międzynarodowa kariera.

Chojnacka specjalizowała się w muzyce współczesnej. W jej dyskografii znajdują się płyty z muzyką Pawła Szymańskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Iannisa Xenakisa, György’ego Ligetiego czy Michaela Nymana. To ona wprowadziła klawesyn, instrument kojarzony z muzyką dawną, na salony muzyki współczesnej. Wielokrotnie występowała choćby na Warszawskiej Jesieni.

Słynna była postawa sceniczna klawesynistki – jej wielki temperament, burza rudych kręconych włosów, energia.

Oto Partita Krzysztofa Pendereckiego na klawesyn koncertujący, gitarę elektryczną, gitarę basową, harfę, kontrabas i orkiestrę kameralną, utwór w nowej wersji  napisany specjalnie dla Elżbiety Chojnackiej.

Could not load file or assembly 'Newtonsoft.Json, Version=10.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed' or one of its dependencies. The located assembly's manifest definition does not match the assembly reference. (Exception from HRESULT: 0x80131040)

 

drukuj pdf

zobacz również:

Klawesyn +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

To przodek fortepianu, zewnętrznie nieco do niego podobny, o kształcie porównywanym do wielkiego skrzydła.

Barokowe instrumenty od podstaw. Prezentacja klawesynów +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o instrumentach

Wszystko o klawesynie