< powrót

Marcin Dylla | Five o'clock

rozmowca: Marcin Dylla
Could not load file or assembly 'Newtonsoft.Json, Version=10.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed' or one of its dependencies. The located assembly's manifest definition does not match the assembly reference. (Exception from HRESULT: 0x80131040)

 

Gitarzysta, który sprawił, że polskie wykonawstwo zaczęło być znane i cenione na świecie

Marcin Dylla to wirtuoz gitary, którego znacznie częściej można posłuchać za granicą niż w Polsce. Podczas Five o’clock opowiadał, jakiej determinacji potrzeba, by wygrać aż dziewiętnaście międzynarodowych konkursów muzycznych. Wspominał również, jak przypadek zrządził, że gitara okazała się jego pasją i sposobem na życie. Pierwszą gitarę otrzymał w wieku ośmiu lat, gdy rodzice zapisali go do szkoły muzycznej. Miał to być sposób, żeby czymś zająć  niesfornego syna, na którego zachowanie narzekała wychowawczyni z podstawówki. Choć początkowo jego rodzice myśleli o perkusji, zdecydowali się jednak na zajmującą mniej miejsca gitarę. Mały Marcin nie miał w tamtych czasach wiele do powiedzenia, i bywało, że czuł się zmuszany do gry na instrumencie. Mimo, że już w szkole średniej grał skomplikowane utwory gitarowe, dopiero jako dziewiętnastolatek, na studiach w Bazylei zrozumiał, że gitara jest jego życiową pasją. Ten fakt, w połączeniu z jego ogromną pracowitością i wysokimi wymaganiami wobec repertuaru sprawił, że polska szkoła gitarowa stała się sławna i ceniona na całym świecie. Artysta ma świadomość, że publiczność przychodzi posłuchać właśnie jego wykonawstwa , a nie samego programu,  potrafi więc w ostatniej chwili zmienić ustalony wcześniej repertuar i zagrać to, co sam chce. Wie, że jego koncerty w danym miejscu odbywają się raz na kilka lat. Mimo sławy nie przywiązuje się do swoich gitar, zazwyczaj ma tylko jedną – gdy w pewnej chwili miał ich sześć, tracił czas na porównywanie ich dźwięków. Teraz zmienia je dość często, ciesząc się każdym instrumentem, póki ten go fascynuje, potem bez sentymentów zmienia na nowy. Podczas spotkania zagrał fragmenty utworów Magnusa Lindberga, Peterisa Vasksa, Manuela Marii Ponce’a i Joaquina Rodrigo.

Marcin Dylla uczył się gry na gitarze w Państwowej Szkle Muzycznej w Rudzie Śląskiej, potem studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary Wandy Palacz (1995-2000), studia kontynuował w Akademii Muzycznej w Bazylei, Akademii Muzycznej we Fryburgu oraz w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht. Zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach gitarowych, a w 2002 r. został uznany za jednego z najbardziej utalentowanych gitarzystów na świecie. Występuje w prestiżowych  salach koncertowych Europy i Ameryki (m. in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku,  Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, Auditorio Nacional w Madrycie, Filharmonii w Sankt Petersburgu, Kleinhans Music Hall w Buffalo), prowadzi lekcje mistrzowskie, nagrał cztery płyty CD, a jego recitale zostały wydane na płytach DVD.

drukuj pdf

zobacz również:

Chemia harmonii. Rozmowa z chórem VRC +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Poznajcie muzyków chóru VRC, naszych rezydentów i współpracowników!

Paweł Wakarecy | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Pianista, który znajduje czas na mnóstwo innych pasji 

Konstanty Andrzej Kulka | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Współczesny wirtuoz skrzypiec interpretuje utwory Paganiniego i Lipińskiego

Kwartet Śląski | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Kwartet smyczkowy specjalizujący się we współczesnej muzyce kameralnej